Leírás
Az autista lakosok száma növekszik, ma már megközelíti a 2%-ot. A fővárosi lakosságra vetítve ez 34.000 főt jelent, a probléma a családtagokat beleszámítva 122-150.000 embert érint. Az autista gyermekek elérve a felnőtt kort továbbra is támogatásra szorulnak, de nincs számukra rendszer szintű támogatás, se szociális ellátás. Felnőtt életük kudarcokkal indul, támogatás nélkül nem jutnak munkához, továbbtanulásuk esetleges, elvesztik közösségeiket, elmagányosodnak. A nemzetközi gyakorlatban speciális központok biztosítják, hogy az autista lakosok felkészülten, hasznos állampolgárokként élhessenek a helyi közösségekben.
Az első hazai felnőtt autista szabadidős és kulturális központ létrehozását javasolom a fővárosban, ahol az alapszintű oktatásból, továbbképzésből, és a felsőoktatásból kikerülő autista fiatalok élethosszig tartó támogatásra és közösségekre találhatnak. Életvezetésükben szociális szakemberek és kortárs segítők nyújtanak támogatást, amelyet integrált kulturális tér és galéria egészít ki. A tehetséges autista alkotók kiállításokon, előadói és zenei koncerteken mutatkozhatnak be, helyet adva kortárs művészeknek is. Az integrált módon működő központ kiállítások, kórustalálkozók, táncházak helyszíne, nyitott alkotó műhelyei hozzájárulnak az autista emberek megismeréséhez, gazdagítják a főváros kulturális életét.
Az Autista Központ gondolata már működő és bizonyítottan hatékony hazai civil gyakorlaton alapul, amelyhez autizmusban jól képzett szakemberek állnak rendelkezésre. A központ révén csökken a szociális- és intézményi ellátásra szorulók száma. A javaslat valamennyi fővárosi kerületre kiterjedően hoz életminőségükben javulást az autista emberek és családjai számára.