Bővebben a közösségi költségvetésről

Mindenki szeretne egy számára kellemesebb, élhetőbb, jobban használható környezetet kialakítani. Ez jelentheti szűkebb és tágabb lakókörnyezetünket, vagy akár egész Budapestet. Bizonyára veled is előfordult már, hogy azon fantáziáltál, hogyan alakítanád át a környéket, ahol élsz, mire használnál kihasználatlan területeket, hogyan tennéd mindenki számára jobbá a város egy-egy pontját. A közösségi költségvetés pont ilyen (kisebb) fejlesztésekre, változtatásokra ad lehetőséget.

Budapest városvezetése elkötelezett a nyitott döntéshozatal és a lakosság minél nagyobb fokú bevonása, aktivizálása mellett. Ez azt jelenti, hogy a városvezetés a fontos kérdésekben nem akar az emberek megkérdezése, véleményeik, céljaik, elvárásaik megismerése nélkül dönteni. A közösségi költségvetés ezért 2020. évi elindítása óta minden évben elérhető a város lakói, használói számára.

Ha az aktuális ötletbeadási vagy a szavazással kapcsolatos szabályokra vagy kíváncsi, ezeket ITT keresd.

Gyakran Ismételt Kérdések

MI AZ A KÖZÖSSÉGI KÖLTSÉGVETÉS?

A közösségi költségvetés egy olyan – általában önkormányzati – program, amelynek keretében a település költségvetéséből bizonyos összeg felhasználására a város lakói tehetnek javaslatot. A fővárosi közösségi költségvetés keretében 1 milliárd forintos keretből valósítja meg az önkormányzat a lakosok által beadott ötletek közül a legnépszerűbbeket.

Röviden összefoglalva a közösségi költségvetés éves ciklusa ezekből a szakaszokból áll:

  1. Ötletbeadás
  2. Hivatali előszűrés
  3. Az ötletek közzététele (folyamatosan, 2025. február 6-ig)
  4. Lakossági támogatás időszaka február 6. és 21. között
  5. 300 legtöbb támogatást kapott ötlet részletes szakmai értékelése, feldolgozása (2025. február – július)
  6. Szavazás a jóváhagyott, szavazólapra kerülő ötletekre (2025. augusztus-október)
  7. Megvalósítás
MILYEN ÖTLETEKET LEHET BEADNI?

Olyan ötletet adj be, aminek megvalósulásával sokak életminősége javulhat, sokak érdekét szolgálja: Jó, ha ötleted a lehető legtöbb alapelvnek és értéknek megfelelnek az alábbiak közül: egyenlőség, közösségi szemlélet, minőségi változás, funkcionális megfelelőség, biztonság, fenntarthatóság és szerethetőség. Az ötletbeadónak nem feladata felmérni, hogy a következő feltételeknek is megfelel-e az ötlet, de az ötletszűrés során az önkormányzat szakértői ellenőrzik, hogy a javasolt projekt a Fővárosi Önkormányzat törvény alapján kötelező, vagy önként vállalt feladatának ellátását kell szolgálja és nem ütközik jogszabályba.

Ami fejlesztés, nem pedig karbantartás vagy szabályozás: A közösségi költségvetésre olyan kisebb fejlesztési javaslatokat lehet beadni, amelyek hozzátesznek valamit a városhoz, ami eddig nem volt. Fontos tehát, hogy ez az összeg nem felújításra, karbantartásra szolgál, illetve nem irányulhat kizárólag valamely tevékenység népszerűsítésére vagy szabályozására, hanem új dolgot kell belőle létrehozni. Ez lehet fizikai beavatkozás, például építés, ültetés, de akár valamilyen szolgáltatás vagy online fejlesztés is.

Ami belefér a költségkeretbe: Egy-egy ötlet költségét nehéz megbecsülni, de törekedni kell arra, hogy beleférjen az egy projektre jutó keretbe, vagyis 120 millió forintból megvalósítható legyen. Természetesen nem kell tudnod, hogy mi mennyibe kerül, a végső beárazást az önkormányzat szakmai munkatársai végzik. Számíts viszont rá, hogy egy-egy ötlet előkészítéssel, terveztetéssel, adott esetben közművek átépítésével jóval többe kerülhet, mint amit magánemberként gondolunk!

Ami önkormányzati tulajdont érint: Állami vagy magántulajdonra nem költhető a forrás, így például társasházakra vagy állami fenntartású iskolákra sem. Fővárosi vagy kerületi tulajdonú közterületeket, ingatlanokat érintő ötleteket lehet beadni, utóbbi esetben a kerületi önkormányzat hozzájárulására is szükség van, amit a Főváros az ötletfeldolgozás során szerez be.

Ami illeszkedik a városfejlesztési célokhoz: Szintén nem feladata az ötletbeadónak ezt pontosan felmérni, de a közérdekűség mellett az ötletnek illeszkednie kell a főváros stratégiájához (Otthon Budapest program), Budapest környezetvédelmi programjához, illetve fenntartható energia és klíma akciótervéhez. Ha a fejlesztés zöldebbé, klímatudatosabbá, igazságosabbá vagy nyitottabbá teszi a várost, akkor az illeszkedés nagy valószínűséggel rendben van. Az ötlet továbbá nem lehet ellentétes már előkészítés alatt álló más fővárosi beruházással.

Ami nem valamely meghatározott művészeti alkotást hozna létre: Olyan projekteket várunk, ahol a városlakók élhetik ki a kreativitásukat, vagy ahol az ötlet előre nem határozza meg, hogy milyen konkrét művészeti alkotás készül. Nem tudjuk továbbá befogadni azokat az ötleteket, amelyek konkrét szobrot vagy emlékművet javasolnak, mivel a Főváros tervszerűen, a “szoborstratégia” alapján valósítja meg ezeket a fejlesztéseket.

ÖTLETEK BEADÁSA

Mikor lehet ötletet beadni?

A közösségi költségvetés éves ciklusában az ötletbeadás az első szakasz, amire 2024. december 30. és 2025. január 31. között kerül sor.

Kik adhatnak be ötleteket?

Minden Budapesten élő vagy dolgozó, tanuló, 14. életévét betöltött magánszemély, aki regisztrált az otlet.budapest.hu oldalon. A fenti adatokat nem kell igazolni, csak nyilatkozni a regisztráció során.

Gyakori kérdés, hogy civil szervezet adhat-e be ötletet. A válasz igen is és nem is: ötletet beadni csak magánszemély nevében lehet, de ez a személy természetesen képviselheti egy adott civil szervezetet javaslatát, ötletét (az ötlet elbírálásában azonban ennek semmilyen jelentősége nincs).

A Főpolgármesteri Hivatal és a Fővárosi Önkormányzat más szerveinek dolgozói csak korlátozásokkal adhatnak be ötletet.

Hogyan lehet ötletet beadni?

Ötletet az interneten, az otlet.budapest.hu felületén keresztül lehet beadni. A beküldés folyamata egyszerű, és segítséget is kérhetsz hozzá a Főpolgármesteri Hivatal ügyfélszolgálati irodájában (Budapest V. kerület, Bárczy István utca 1-3.).

Az ötletbeadás során az erre szolgáló felületen le kell írnod az ötlet megnevezését, helyszínét (amennyiben konkrét), rövid leírását és azt, hogy mire nyújt megoldást. Nem kötelező, de lehetőség van hivatkozási linket megadni vagy saját fotót, egyéb kiegészítő, magyarázó dokumentumot feltölteni.

Helyszínt abban az esetben kell megadnod az ötletedhez, ha annak lényegi eleme, hogy hol valósulna meg (pl. kerékpárút, zebra), ha a városi épített infrastruktúrát lényegesen befolyásolja (pl. illemhelyek), vagy ha a megvalósítási költsége a helyszín nélkül nem állapítható meg (pl. városi erdők). Amennyiben ilyen fejlesztésekhez nem jelölsz meg helyszínt, a Hivatal munkatársai az ötletfejlesztés szakaszában felveszik veled a kapcsolatot.

Hány ötletet lehet beküldeni személyenként?

Bármennyit. Ha több ötleted is van, arra bíztatunk, hogy azokat külön-külön add be, mert a túl összetett javaslatokat nehezebb elbírálni és nagyobb eséllyel lépi túl a rendelkezésre álló költségkereteket.

A beadott ötletek nyilvánosan láthatóvá válnak?

A beadott ötletek először egy hivatali előszűrésen mennek keresztül, melyet a Társadalmi Együttműködési Osztály munkatársai végeznek el. Az előszűrés során azok az ötletek kerülnek elutasításra, amelyek nem felelnek meg a közösségi költségvetés ötletbeadási feltételeinek:

  1. egyáltalán nem tartalmaz javaslatot, vagy nyilvánvalóan sérti az ötletekre vonatkozó feltételeket.
  2. nem sértheti az emberi méltóságot, nem irányulhat kirekesztésre és nem lehet erre alkalmas
  3. nem állhat ellentétben a Fővárosi Önkormányzat településfejlesztési tervében, települési környezetvédelmi programjában, illetve fenntartható energia és klíma akciótervében foglalt célkitűzésekkel
  4. nem irányulhat olyan beruházásra, amely ellentétes már előkészítés alatt álló más fővárosi beruházással,
  5. várható megvalósítási költsége nem haladhatja meg a projektértékhatárt,
  6. nem térhet el az ötletpályázat további feltételeitől,
  7. nem érinthet állami tulajdont és magántulajdont,
  8. nem irányulhat kizárólag valamely tevékenység népszerűsítésére, szabályozására vagy szabályozásának megváltoztatására,
  9. nem irányulhat valamely meghatározott művészeti alkotás létrehozására.
  10. Ezt követően az ötlet és az ötletgazda regisztrációnál megadott neve felkerülnek a honlapra, így a továbbiakban mindenki láthatja ezeket. A megfelelő szűrési beállítással bármelyik korábban beadott ötletet meg tudod nézni.

Ha az ötletbeadó meggondolná magát, legkésőbb az ötlet végleges szövegezéséről kapott értesítő emailt követő 10. napig visszavonhatja azt. Az ötletet ilyen esetben töröljünk.

Van-e lehetőség arra, hogy közösségek találjanak ki ötleteket?

A közösségi költségvetés egyik célja, hogy a város lakói között párbeszédet indítson el arról, hogy miként, milyen irányba érdemes Budapestet fejleszteni, mitől lesz jobb a város. Ilyen beszélgetésekre különböző közösségi események, vezetett találkozók is alkalmat tudnak teremteni. Honlapunk rendezvények menüpontja alatt tájékozódhatsz az általunk szervezett ilyen eseményekről. Természetesen nem csak a Főváros, hanem helyi közösségek, civil szervezetek is kezdeményezhetnek hasonló találkozókat. Az ötletet azonban végül mindig egy magánszemélynek kell beadnia.

Hány ötlet, melyik ötlet valósulhat meg?

A Fővárosi Önkormányzat minden évben 1 milliárd forintot fordít a közösségi költségvetésben legtöbb szavazatot szerző ötletek megvalósítására. A különböző tematikus vagy méretkategóriákban a szavazás során létrejön egy sorrend, így a legnépszerűbb ötletekből annyi valósulhat meg, amennyi az adott kategória keretösszegébe belefér.

A 2020/21-es ciklusban 15, a 2021/22-es és a 2022/23-as ciklusban 18-18, 2024/25-ös ciklusban 13 ötlet fért bele a keretbe, ezek megvalósítása zajlik.

AZ ÖTLETEK ÚTJA A BEADÁSTÓL A SZAVAZÓLAPIG

Hogyan jut el egy ötlet a szavazólapig?

A szavazás előtt minden ötlettel a következő dolgok történnek vagy történhetnek:

  1. Hivatali előszűrés, a közösségi költségvetés alapszabályainak való megfelelés ellenőrzése
  2. Lakossági támogatás
  3. Az önkormányzat szakértői értékelik a 300 legtöbb támogatást kapott ötlet megvalósíthatóságát és a feltételeknek való megfelelését
  4. Konkrét helyszínre szóló javaslat esetén a kerületi önkormányzat is véleményezi az ötletet
  5. Szükség esetén az ötlet tartalmát kicsit módosítjuk annak érdekében, hogy megvalósítható legyen, illetve a nagyon hasonló ötleteket összevonjuk
  6. A változást, összevonást jelezzük az ötletgazdáknak, akik erre észrevételt tehetnek, vagy, ha szeretné, visszavonhatja azt.
  7. Végül minden ötlet szövegét átírjuk a szükséges mértékben azért, hogy a szavazólapon hasonló megfogalmazásban és hosszúságban szerepeljenek.
Mi az a lakossági támogatás?

Fontos újítás, hogy 2024. decemberétől a beadott ötletek közül már csak azok kerülhetnek hivatali szakmai szűrésre, amik a legtöbb támogatást kapják. Az ötletek támogatása egy kéthetes időszakban történik a közösségi költségvetés honlapján, az ötletbeadást követően, február 6. és 21. között. Egy ember akárhány ötletet támogathat egyszer, szakmai szűrésre pedig az a 300 ötlet kerül, ami a legtöbb támogatást gyűjti ebben az időszakban. Ez a lépés nem összekeverendő a szavazással, ami majd a szakmai szűrés után, várhatóan 2025 őszén lesz. A támogatási (előszűrési) szakasz célja a szakmai értékelésre kerülő ötletek számát egy konkrét mennyiségben limitálni, ezzel kizárni az eleve esélytelen ötleteket az értékelési folyamatból. Az ötletek sokféleségének fenntartása érdekében limitet határozunk meg bizonyos típusú ötletekre, hogy így elkerüljük a legnépszerűbb 300-ban valamilyen tématerület dominanciáját. Itt találsz több információt a lakossági támogatásról.

Miért van szükség a lakossági támogatásra?

Az eddigi években beadott 600-700 ötlet szakmai értékelése olyan munkaterhelést jelentett a Hivatal és a fővárosi cégek számára, ami nem áll arányban a felhasznált forrás nagyságával. A program egyre népszerűbb, ám a jelenleginél lényegesen nagyobb beadott ötletszám (mondjuk 1500 vagy 2000 ötlet) akár a program ellehetetlenülését is okozhatná a jelenlegi szabályok mellett. Az eddigi szavazatszámok alapján az ötletek egy jelentős része olyan kevés szavazatot kapott, hogy valójában nincs reális esélye arra, hogy nyertesként megvalósuljon. Ugyanakkor ezeket az ötleteket a Hivatal ugyanolyan alapossággal értékeli és kezeli, mint a népszerűbbeket.

Mi garantálja a kategóriarendszer által biztosított sokféleséget?

Azért, hogy a zöld, esélyteremtő és nyitottságot teremtő ötletek egyaránt bejussanak, illetve egyes kategóriákban se kerüljenek túlsúlyba népszerű témák (közvécék, kerékpáros infrastruktúra, gyalogátkelőhelyek), az előszűrésben tematikus kvótákat határozunk meg a szakmai értékelésre továbbjutó 300 ötletre. Ez a kvótarendszer a következők szerint alakul:

Tematikus kvóták:
  • Környezettudatosság, zöldítés, klímavédelem – legfeljebb 75 ötlet
  • Szociális gondoskodás – legfeljebb 75 ötlet
  • Kultúra, közösség, sport – legfeljebb 75 ötlet
  • Közvécék – legfeljebb 10 ötlet
  • Kerékpáros közlekedési infrastruktúra elemei – legfeljebb 40 ötlet
  • Gyalogos közlekedési infrastruktúra elemei – legfeljebb 25 ötlet

Az egyes ötletekre leadott támogatások számát az átláthatóság érdekében folyamatosan megjelenítjük. Szabályként rögzítjük, hogy legalább 40 ötletnek kell a szavazáson szerepelnie, amennyiben a 300 ötletből a szűrés eredményeként 40-nél kevesebb marad, akkor további ötleteket is megvizsgálunk.

Hogyan zajlik az ötletek szakmai értékelése?

A Fővárosi Önkormányzat szakmai főosztályai, illetve érintettség esetén a kerületi önkormányzatok megvizsgálják a téma szerint hozzájuk tartozó ötleteket. Adott esetben egy ötletet akár több önkormányzati egység vagy cég (pl. Főkert, BKK) is véleményez. Ekkor kiderül, hogy az ötlet műszakilag megvalósítható-e a rendelkezésre álló keretösszegből, megfelel-e a közösségi költségvetés szabályainak, a hatályos előírásoknak (jogszabályoknak, építési szabályoknak stb.), illetve adott esetben nem megy-e szembe önkormányzati tervekkel, törekvésekkel. Ha az ötlet nem felelt meg, az elutasítás rövid indoklása a honlapra is felkerül.

Miért von össze ötleteket az önkormányzat?

A szavazólapon az ötletek végül egymással versenyeznek a budapestiek szavazataiért. Nem volna értelme annak, hogy hasonló tartalmú ötletek a szavazókat megosztva egymás esélyét rontsák. Hasonló a helyzet az ugyanarra a helyszínre (például egy adott parkra) vonatkozó javaslatokkal.

Megváltoztathatja-e az önkormányzat egy ötlet javasolt helyszínét?

Több olyan eset is előfordulhat, amikor az ötletgazda által leírt helyszín kikerül az ötletből vagy megváltozik. A leggyakoribb ok, hogy a kerület vagy a főváros szakemberei jelzik, hogy az ötlet nem valósítható meg a megjelölt helyszínen például műszaki, pénzügyi, vagy szabályozási okból, vagy a bírálati időszak viszonylagos rövidségére való tekintettel ezt nem lehet teljes biztonsággal megállapítani.

Ha az ötletnek kifejezetten csak ezen a helyszínen volna értelme, úgy azt kénytelenek vagyunk elutasítani. Emellett élhetünk azzal a lehetőséggel is, hogy helyszín nélküli általános igényként megfogalmazva, vagy esetleg más, közeli helyszínnel vagy tágabb helyszínmeghatározással kerül az ötlet szavazólapra. Erről az ötletgazdát mindig értesítjük, indokolt esetben bevonjuk a döntésbe.

Helyszín nélküli nyertes ötletek megvalósításakor a Főváros szakemberei lehetőség szerint az ötletgazdával történő konzultációt követően javasolnak helyszínt.

Az önkormányzat átfogalmazza a szavazólapra kerülő ötleteket. Miért?

Az ötletgazdák szabadon megfogalmazva adják be javaslataikat – rövidebben vagy hosszabban, közérthetően vagy műszaki fogalmakat is használva. Fontos azonban, hogy a szavazók végül rövid, könnyen áttekinthető és érthető ötleteket lássanak, hiszen a döntéshez sok javaslatot kell megismerniük. Az újrafogalmazás egyben azt a célt is szolgálja, hogy a leírt tartalom valóban megvalósítható legyen, így például kikerülhetnek olyan túl részletes műszaki jellemzők, amelyek nem feltétlenül a leírt formában kivitelezhetők. A szavazólapra kerülő ötletváltozatokról az ötletgazdák e-mailben kapnak értesítést, ha annak tartalmával nem értenek egyet, 10 napon belül lehetőségük van ötletük visszavonására, illetve a szövegezésre észrevételt tehetnek.

A SZAVAZÁS

Kik és hogyan szavazhatnak?

Az ötletbeadás feltételeivel egyezően minden Budapesten élő vagy dolgozó/tanuló, 14. életévét betöltött magánszemély, aki regisztrált az otlet.budapest.hu oldalon vagy felkeresi valamelyik Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban, esetleg más, előre meghirdetett helyszíneken elhelyezett szavazópultot.

Szavazás előtt az ötleteket különböző kategóriákba soroljuk:

  • Esélyteremtő Budapest: Társadalmi különbségek csökkentése, hátrányos helyzetű közösségek életét támogató ötletek.

    Az ebbe a kategóriába sorolt ötletek révén az önkormányzat csökkenti a társadalmi különbségeket, segíti a hátrányos helyzetű közösségek életét. Ide soroljuk az akadálymentes közlekedést megkönnyítő, a fogyatékkal élők, az idősek, a hajléktalanságban vagy szegénységben élők, illetve más társadalmi hátrányt elszenvedők gondjait orvosló ötleteket.

  • Zöld Budapest: Zöldebb utcák, üdébb parkok, mindenki számára elérhető, környezettudatos megoldások. Budapest reagál a klímaváltozásra.

    Az ebbe a kategóriába sorolt ötletek hozzájárulnak ahhoz, hogy városunk zöldebbé, élhetőbbé váljon és segíti a budapestieket, hogy környezettudatosan éljenek, közlekedjenek. Ezen ötletek célja, hogy a főváros alkalmazkodjon a 21. század egyik legnagyobb kihívásához, a klímaváltozáshoz.

  • Nyitott Budapest: Egy nyitott város a szívügyed? Együttműködések, kísérleti megoldások, digitális fejlesztések, közösségépítő ötletek.

    Az ebbe a kategóriába sorolt ötletek célja a kísérletezés és az együttműködés fejlesztése a város közösségeiben, illetve a budapestiek és a főváros, valamint intézményei között. Ennek megvalósítása érdekében keresünk praktikus, kísérleti megoldásokat, mindenki által könnyen elérhető digitális fejlesztéseket, és a város kulturális életét vagy szabadidős lehetőségeit bővítő, közösségépítő ötleteket. Ebbe a kategóriába esik minden olyan ötlet, amely más kategóriába nem sorolható be.

  • Helyi kis ötletek:

    Ezen kategóriába sorolandó az ötlet, ha annak lényegét a megvalósítás helyszíne érinti, az ötlet a városi épített infrastruktúrát lényegesen befolyásolja, vagy az ötlet várható megvalósítási költsége a megvalósítás helyszíne nélkül nem állapítható meg, és az ötlet várható megvalósítási költsége legfeljebb 50 millió forint.

  • Helyi nagy ötletek:

    E kategória feltételei megegyeznek a Helyi kis ötletek kategória feltételeivel azzal, hogy azon ötlet sorolandó ebbe a kategóriába, amelynek várható megvalósítási költsége az 50 millió forintot meghaladja.

A szavazás során kategóriánként három szavazat leadására van lehetőség.

Mit tehetnek az ötletgazdák, hogy sokan szavazzanak az ötletükre?

Az ötletgazdák egyénileg kampányolhatnak az ötletükért. Ilyen tevékenységre alkalmas a közösségi média, a személyes megkeresés, de a közösségi költségvetés arculati elemeivel ellátott plakátok a helyszín közelében is elhelyezhetők például közösségi terek, támogató üzletek, kávézók kirakatában. Ötleted népszerűsítésében mi is segítséget nyújtunk neked szabadon felhasználható kampányanyagok közzétételével, illetve egy kampányolásról szóló esemény szervezésével.

EREDMÉNY, MEGVALÓSÍTÁS

Hogyan dől el, hogy mely ötletek valósulnak meg?

Az online és offline beérkezett szavazatok összesítését követően kategóriánként a legtöbb szavazatot kapott ötletek valósulhatnak meg a rendelkezésre álló keretösszeg erejéig.

A keretösszeg az alábbi módon oszlik meg a kategóriák között:

Kategória Kategória-keretösszeg
(millió forintban)
Projektértékhatár
(millió forintban)
Esélyteremtő Budapest 120 120
Zöld Budapest 120 120
Nyitott Budapest 120 120
Helyi kis ötletek 400 50
Helyi nagy ötletek 240 50-et meghaladó, legfeljebb 120

Ki valósítja meg az ötleteket?

A nyertes projektötletek megvalósítását a Fővárosi Önkormányzat bármilyen más önkormányzati döntés végrehajtásával azonos módon kezeli, azaz azt az Önkormányzat a rá vonatkozó közbeszerzési, állami támogatásokra vonatkozó és egyéb szabályok szerint valósítja meg saját cégein keresztül, vagy szükség szerint (köz)beszerzési eljárás, pályázat keretében kiválasztott cégek, civil/szakmai partnerek segítségével.

Az ötletgazdának mi a szerepe a megvalósításban?

A megvalósítást az ötlet részletes megtervezése előzi meg, ahol az alapot a szavazólapon szereplő ötletleírás képezi. Az előkészítés során az önkormányzat konzultációs céllal felveszi a kapcsolatot az ötletgazdákkal.

A helyi közösségnek, érintetteknek van-e beleszólása a projekt megvalósításába?

Az önkormányzat célja, hogy a nyertes ötletek úgy valósuljanak meg, hogy azok a lehető legtöbb helyi vagy budapesti érintett számára előnyösek, hasznosak, szerethetők legyenek. Elsősorban zöldfelületi fejlesztéseknél, de egyéb indokolt esetekben is az önkormányzat kezdeményezheti érintett szereplők vagy a helyi közösség bevonását, vagyis szervezhet olyan találkozókat, workshopokat, ahol az érintettek beleszólhatnak a tervezés folyamatába. Ilyenkor a bevont érintettek, a megszólított helyi közösség igényfelmérésben, közösségi tervezési találkozókon vehet részt. Az önkormányzat vizsgálhatja a megvalósítást vagy a fenntartást segítő civil partnerek bevonásának lehetőségét is.

Mikor valósulnak meg a nyertes ötletek?

A megvalósítás ütemezése nagyban függ az ötlet jellegétől: szükséges-e ingatlan biztosítása, milyen típusú beszerzési eljárást követel a fejlesztés, szükség van-e terveztetésre, engedélyeztetésre. Az egyes nyertes ötletek megvalósításának állapotát itt tudod nyomon kísérni.