Leírás
A cigány vendéglő és kulturális tér megtervezését fiatal építészekre bíznám, esetleg a Műszaki Egyetem végzőseire, üzemeltetőjét szakmai javaslatra, a szakács kiválasztását főzőverseny meghirdetésével. A vendéglő kulturális tér is, talpraesett, elhivatott üzemeltetővel. A hagyományos cigányzene mellett, koncertek, gitárestek, jazz művészek, roma diákok fellépései színesítenék a vendéglő atmoszféráját. Segítségül hívnám Molnár Áron Noár-t, a társadalmi ügyeket támogató színész aktivistát, a FreeSZFE hallgatóit, tanárait, teret adva az ő kibontakozásuknak is. Színes, változatos műsor mellett baráti körök alakulhatnak, hiszen a kultúra óriási kovász.
A falakat nagy cigány festők, Péli Tamás, Szentandrássy István 1-1 műve díszítené. Kortárs cigány művészek festményei mellett, L. Ritók Nóra (Igazgyöngy) gyermekeinek elismert rajzaiból időszaki kiállítás is helyet kaphatna a térben.
Segítségül Józsefváros önkormányzata, a Fővárosi Roma Oktatási és Kulturális Központ szóba jöhet.
Miért jó, ha megvalósul az ötleted?
A cigány gasztronómia kultúrájának erősítésével és népszerűsítésével lehetőséget biztosíthatunk a roma közösségnek.
Ezzel az elveszőben lévő, amúgy hiánypótló gasztronómia és kultúra kaphatna teret a mindennapokban. Ezzel nem csak a roma társadalom felzárkóztatását, foglalkoztatását segítjük, hanem a kulturális életünket is színesíthetjük.
A vendéglő külső falán emléktábla emlékeztetne az utóbbi évek cigány aktivistáira, nagy harcosaira, Bogdán Lászlóra, Setét Jenőre.
A vendéglő névadásához érdemes pályázatot hirdetni, de Setét Jenő Brada után a BRADA név minden szempontból elfogadható lenne.
Legyenek a roma származású művészek alkotásai, produkciói szerves részei Magyarország kultúrájának! Segítsük az előítéletek lebontását!
Helyszín
Budapest, VIII. Szentkirályi u. 45 - Baross u. 21. saroküzlet (egykor bútorbolt) vagy a felújított Merlin Színház épülete