Tudnivalók a szavazásról

Tudnivalók a szavazás menetével kapcsolatban
Kik és hogyan szavazhatnak?

Szavazni minden 14. életévét betöltött, Budapesten élő, dolgozó vagy tanuló magánszemély tud az otlet.budapest.hu oldalon vagy a személyes szavazópontokon.

Személyesen a kijelölt Fővárosi Szabó Ervin könyvtárakban, a Főpolgármesteri Hivatal Központi Ügyfélszolgálati Irodájában és utcai kitelepüléseink alkalmával lehet szavazni.

Az alábbi utcai kitelepülési helyszíneken lesz lehetőség a szavazatok leadására:

  • Mobilitási hét, IX. Fővám tér, 2024. szeptember 21-22.
  • Valyo viadukt, V. Jane Haining rakpart, 2024. szeptember 27-29
  • Sörfesztivál, Városháza pop-up park, V. Károly körút, 2024. október 4-6.

Szavazatot öt kategóriában lehet leadni: Helyi kis ötletek, Helyi nagy ötletek, Zöld Budapest, Esélyteremtő Budapest, Nyitott Budapest. Egy kategóriában három szavazat adható le és nem kötelező minden kategóriában szavazni.

Hogyan dől el, hogy mely ötletek valósulnak meg?

Az online és offline beérkezett szavazatok összesítését követően kategóriánként a legtöbb szavazatot kapott ötletek valósulhatnak meg a rendelkezésre álló keretösszeg erejéig. A Zöld Budapest, Esélyteremtő Budapest és Nyitott Budapest kategóriákban kategóriánként 120 millió forint áll rendelkezésre, ami kategóriánként 1-2 ötlet megvalósítására elég. A Helyi nagy ötleteknél 240 millió forint a keret, ami 2-4 nyertes ötletet fedez, a Helyi kis ötletek kategóriában pedig 400 millió forint a keretösszeg, ez 8-12 nyertes ötletet jelent.

Ki valósítja meg az ötleteket?

A nyertes projektötleteket a Fővárosi Önkormányzat valósítja meg saját cégein/intézményein keresztül, vagy szükség szerint beszerzési eljárás, pályázat keretében kiválasztott cégek, civil/szakmai partnerek segítségével. Az előző évek nyertes projektjeiről itt olvashatsz.

Az ötletgazdának mi a szerepe a megvalósításban?

A megvalósítást az ötlet részletes megtervezése előzi meg, ahol a kiindulópontot a szavazólapon szereplő ötletleírás képezi. Az előkészítés során az Önkormányzat konzultációs céllal felveszi a kapcsolatot az ötletgazdákkal.

A helyi közösségnek, érintetteknek van beleszólása a projekt megvalósításába?

Az Önkormányzat célja, hogy a nyertes ötletek úgy valósuljanak meg, hogy azok a lehető legtöbb helyi vagy budapesti érintett számára előnyösek, hasznosak, szerethetők legyenek. Elsősorban zöldfelületi fejlesztéseknél, de egyéb indokolt esetekben is az Önkormányzat kezdeményezheti érintett szereplők vagy a helyi közösség bevonását, vagyis szervezhet olyan találkozókat, workshopokat, ahol az érintettek beleszólhatnak a tervezés folyamatába. Ilyenkor a bevont érintettek, helyi közösségek igényfelmérésben, közösségi tervezési gyűléseken vehetnek részt. Az Önkormányzat esetenként a kivitelezésbe vagy a fenntartásba is bevon civil partnereket.

Mikor valósulnak meg a nyertes ötletek?

A megvalósítás átlagos ideje két év, de az ütemezés nagyban függ az ötlet jellegétől: mennyire tekinthető innovatívnak vagy épp rutinprojektnek a Hivatal számára az ötlet, szükséges-e ingatlan biztosítása, milyen típusú beszerzési eljárást követel a fejlesztés.

Mit tehetnek az ötletgazdák, hogy sokan szavazzanak az ötletükre?

Az ötletgazdák egyénileg kampányolhatnak az ötletükért. Ilyen tevékenységre alkalmas a közösségi média, a személyes megkeresés, de a közösségi költségvetés arculati elemeivel ellátott plakátok a helyszín közelében is elhelyezhetők például közösségi terek, támogató üzletek, kávézók kirakatában.