Leírás
Apró beavatkozásokkal a kiegyenesített, lemélyített betonteknőben folyó patakok is változatosabbá, sokszínűbbé tehetők, amelyek sokat jelenthetnek az élővilág, az azon keresztül nekünk, emberek számára is. Bár mindenféle árvízvédelmi szabályozás, "költséghatékony" karbantartás a legegyenesebb, legszabályosabbbnak tűnő fenntartás sokak szemében a rendezettség hatását kelti, egy közel ökológiai sivatagokat hoz létre és inkább a nem honos, odavaló élőlényeknek kedvez.
Apróbb beavatkozásokkal, a szabályozások gondos áttekintésével, ésszerű módosításával, azok betartása mellett változatosabbá tennénk a budapesti patakok nagyvízi, ahol lehetőség van rá, kisvízi medrét. A nagyvízi mederbe őshonos fás és lágyszárú növényfajok visszatelepítésével változatossabbá tehetők a rézsűk, mint élőhely. Emellett a kisvízi mederben drága revitalizáció híján, apróbb mesterséges és természetes beavatkozásokkal érhető el, hogy változatosabb legyen a kisvízi meder.
Miért jó, ha megvalósul az ötleted?
Láthatóan a politika nem tesz vagy nem tud erre erőfeszítéseket tenni, hogy a budapesti patakok természetközelivé váljanak pedig sokunk keresi a természetközeliséget és a vizet ebben a csodálatos nagyvárosban is.
A mostani leromlott állapotú budapesti patakmederekben és a vizes ökoszisztémában javítható a biológiai sokféleség apróbb célzott beavatkozásokkal, amelyek célja a mai állapot javítása, amíg nem lesz forrás egy jövőbeli átfogóbb ökológiai helyreállításra. Ez történhet a patakok kis és nagyvízi medrében apróbb természetes és mesterséges beavatkozással a meglévő szabályozások betartásával, illetve a meglévő szabályozások apróbb, természetet is segítő módosításával.
Változatosabb élőhely, természetesebb élőhely képét mutatja természetes pihenőhelyként a városi embereknek is, amellett hogy több élőlénynek adhat otthon, közvetlenül és közvetetten javítva a patakok vízminőségét, ökológiai állapotát, amennyire a túlszabályozott kereteken belül lehetséges.