Leírás
Az aluljárók megszüntetése fontos lépés lenne a közbiztonság növelése és a városi közlekedés akadálymentesebbé tétele érdekében. A legtöbb helyszínen a gyalogosforgalmat felszíni, jelzőlámpás és zebrás gyalogátkelőkre lehetne terelni, amelyek mindenki számára könnyebben hozzáférhetők és biztonságosabbak. Az aluljárók területeit pedig gazdaságilag is hasznosítani lehetne, például bérbeadással vagy értékesítéssel, amelyből a felszíni gyalogátkelők fejlesztését finanszíroznánk.
Az aluljárók megszüntetése azonban nem akadályozhatja a metróállomásokhoz való hozzáférést. Az olyan helyszíneken, ahol az aluljáró közvetlen kapcsolatban van a metróval, alternatív megoldásként felszíni lifteket vagy mozgólépcsőket lehetne kialakítani, amelyek akadálymentes közlekedést biztosítanak. Ha műszakilag indokolt, az aluljárók azon szakaszai, amelyek a metróbejárathoz vezetnek, továbbra is megmaradhatnak, miközben a gyalogosforgalmat a felszínre tereljük.
Miért jó, ha megvalósul az ötleted?
Az aluljárók jelenlegi állapota nemcsak a közbiztonságot, hanem a Budapest által sugárzott kulturált, tiszta városkép érzését is rontja. Az aluljárók megszüntetése és felszíni alternatívák kialakítása hozzájárulna a közbiztonság növeléséhez és a városkép javításához.
Közlekedési szempontból is előnyös lenne: a felszíni gyalogátkelők lehetővé tennék a mozgáskorlátozottak, idősek és kisgyermekes családok akadálymentes közlekedését. Az autós forgalom irányítása pedig a jelzőlámpás kereszteződésekkel gördülékenyebbé és biztonságosabbá válhat.
Ezen felül az aluljárók hasznosítása (bérbeadása vagy értékesítése) gazdaságilag is fenntartható megoldás, hiszen a befolyó összegekből finanszírozni lehetne a gyalogosátkelők fejlesztését. Így az ötlet nemcsak társadalmi, hanem gazdasági szempontból is hosszú távon előnyös lenne.