Leírás
A régóta üresen álló, közterületről közvetlenül megközelíthető helyiségekből kismértékű beruházásokkal lehet közösségi kerékpártárolókat kialakítani, költséghatékony módon. Ezekkel tömegesen lehetne megoldani a sűrű beépítésű városi övezetben jelentkező, kényelmes és biztonságos kerékpártárolási infrastruktúra hiányának a problémáját.
A minimális, alacsony költségvetésű beruházások során az alábbi műszaki beavatkozásokra van csupán szükség: Ajtó lecserélése vagy javítása, elektromos zár és beléptető rendszer telepítése, megfelelő lejtésű rámpa és lépcső kialakítása a belső oldalon, kerékpártámaszok rögzítése betonpadlóhoz, kamera elhelyezése a belső térben, mérőóra szabványosítás, ha nem megfelelő.
Jobb ez a megoldás, mint a közterületen megoldani ezt a problémát, mert: olcsóbb a beruházási költség, olcsóbb és egyszerűbb az üzemeltetése, van áram, így a 21. századi igényeknek (digitalizált szolgáltatások) meg tud felelni továbbá városképileg előnyösebb.
Miért jó, ha megvalósul az ötleted?
(1) Biztonságos és kényelmes otthoni kerékpártároló infrastruktúra hiánya azt a több ezer városlakót érinti, akinek van saját kerékpárja, sűrű beépítésű városi övezeteben vagy lakótelepen lakik. Ezek a polgárok
közterületen tárolják a kerékpárjukat, ami nem biztonságos, vagy szűk lépcsőházakban, társasházi folyosókon tárolják, ami tűz- és katasztrófavédelmi szempontból szabálytalan és veszélyes, amit a 259/2011. (XII. 7.) Korm. rendelet alapján bírságolni kellene, vagy saját lakásaikban ahová nehezen tudják bevinni. Minden kutatása szerint az egyik legnagyobb akadálya a napi vagy heti szintű rendszeres kerékpárhasználatnak a kényelmes és biztonságos kerékpártárolás infrastruktúrájának a hiánya.
(2) A másik városi probléma a sok kihasználatlan földszinti, alagsori, egykori műhely, tároló, üzlethelyiség, melyek jelentős része évek, évtizedek óta kiadatlan és általában a sűrű beépítésű városi övezetekben találhatóak.