Leírás
Önkéntes módon, a budapesti temetőkben azoknak, akik nyitottak erre biztosítani olyan területet, ahol fa fejfás temetés vagy fa keresztes, egyszerű sírköves temetésre van lehetőség. Mintegy természetes gyep borítsa a sírhelyet. Ha ez a lehetőség már eleve adott, és eleve is szemléletformálást kezdeni, hogy minél több ilyen jellegű temetkezés lehessen. Mintegy "népszerűsítve" azt. A temetőkben lehetőleg egy területen legyenek az ilyen sírhantok, és a cél legyen a természetes, akár évente csak egyszer kaszált, invazív fajoktól mentes gyepek, növényborítás kialakítása itt, a nagyvárosi temetőkre sokszor jellemző kiépítettség helyett. A már létező ilyen temetői területek védetté nyilvánítása, vegyszeres kezelés alóli kivonása.
Miért jó, ha megvalósul az ötleted?
Mindenkit érintő kérdéskör. A mostani, beláthatatlan végű ökológiai változáshoz való alkalmazkodás kapcsán sokan az ember természethez való hozzáállásának gyökeres megváltoztatását tartják elengedhetetlenül szükségesnek. A ma uralkodó temetkezési szokásaink megváltoztatása, "visszaalakítása" is része ennek. Az energianyelő csiszolt márvány sírépítmények és az elhunyt emlékének örök híresztelése helyett a régi korok nyugodt, a természettel együtt mozgó fa fejfái, keresztjei, gyeppel benőtt sírhantjai, amik éppen addig állítanak emléket az elhunytnak, amíg arra a nemzedékek emlékeztek.
Az ezzel a problémakörrel behatóan foglalkozó 'Élet a halál után : A temetők élővilága' című könyv megtalálható a világhálón: real.mtak.hu/67114/1/teljes-konyv-lr.pdf . Különösen a 181 186-188 oldalt ajánlom figyelmükbe, ahol lehetőségekről, szemléletformálásról ír a kutató.