Leírás
Legyenek Budapesten is kalandjátszóterek (adventure playground). A kalandjátszótér leginkább a "Pál utcai fiúk" grundjára emlékeztet. A sablonos játékeszközök (hinta, csúszda) helyett olyan építőanyagok (deszkák, autógumik, kötelek, stb. ) és szerszámok vannak, amelyekből a gyerekek némi felnőtt segítséggel létrehozhatják a saját bunkerüket, csúszdájukat, vagy amit szeretnének. Ez a dinamikus környezet rendkívül inspirálóan hat a gyerekekre: sokkal élvezetesebb a játék, ha a résztvevők a saját elképzeléseik szerint alakíthatják a díszleteket és kellékeket, mintha a hagyományos, szabványos játszóterek talajhoz rögzített játékaival játszanának.
A kalandjátszótérnek két fontos feltétele van: az egyik egy többfunkciós épület, amelyben van raktár, műhely, szociális helyiségek (mosdó, teakonyha) és közösségi tér. Emellett szükség van egy kis csapatra, amely működteti a játszóteret: segít a gyerekeknek a szerszámokkal, garantálja a biztonságot és segíti a közösségépítést.
Miért jó, ha megvalósul az ötleted?
A kalandjátszótér célközönsége elsősorban azok a nagyobb gyerekek (8-14 év), akik a hagyományos játszótereken már nem találnak maguknak semmilyen kihívást, és emiatt túl sok időt kezdenek tölteni számítógépes / telefonos játékokkal, vagy céltalan szörfözéssel a neten. A kalandjátszótér előnyei a hagyományos játszótérrel szemben az alábbiak:
1. Szemléletformáló: példát mutat arra, hogy a kreatív játszótérhez nem létszükséglet a drága játékeszköz
2. Integratív: közös játékra, együttműködésre serkenti a sokféle családból érkező, különféle adottságú gyerekeket
3. Környezetbarát: a felhasznált anyagok többsége reciklálásra szánt anyag
4. Zászlóshajó: a kalandjátszótér mintául szolgálhat más önkormányzatoknak hasonló kezdeményezések elindítására