Leírás
Legyenek Budapesten is pop-up játszóhelyek. A pop-up játszóhely első pillantásra olyan, mint egy lomtalanítás, ahol a gyerekek szabadjára lettek engedve. A játékeszközök ugyanis kartondobozok, régi függönyök, edények, műanyag flakonok, kiszuperált bőröndök, kisebb bútorok, ruhaszárítók, autógumik stb., amelyekből a gyerekek szabadon válogathatnak és alkothatnak, a kisebbek szülői segítséggel, a nagyobbak egyedül is. Ez a zsibvásári környezet rendkívül inspirálóan hat a gyerekekre: sokkal élvezetesebb a játék, ha a résztvevők a saját elképzeléseik szerint alakíthatják a díszleteket és kellékeket, mint ha a hagyományos, szabványos játszóterek talajhoz rögzített játékaival játszanának.
A pop-up játszóhelyek szervezéséhez szükség van egy adományraktárra (angolul scrap-store), valamint egy szervezőirodára. Ezt fedezné a közösségi költségvetést. A szervezési feladatokba civil szervezeteket, egyházakat vagy más intézményeket is be lehet vonni.
Miért jó, ha megvalósul az ötleted?
Szemléletformáló: példát mutat arra, hogy a kreatív játékhoz, játszóhelyhez nem létszükséglet a drága játékeszköz
A gyerekeket közös játékra, együttműködésre serkenti
Környezetbarát: a felhasznált anyagok többsége reciklálásra szánt anyag
Kevés forrásból működtethető és siker esetén rendszeres programmá tehető
Sokféle helyszínen megrendezhető
A fővárosi rendezvények, fesztiválok kedvelt programpontja lehet
A rendszeresen nyitva tartó pop-up játszóházaknak számos pozitív hatása van a helyi közösségekre: (1) elősegítik a sérült vagy hátrányos helyzetű gyerekek, családok integrációját (2) elősegítik elhanyagolt városi területek revitalizációját (3) elősegítik az együttműködést a helyi közösség tagjai között.
A szervezőiroda koordinációs pontként szolgálhat más közösségépítő kezdeményezések támogatására
A kerületi önkormányzatokkal karöltve, a pop-up játszóhelyek a nyári napközis táborok programkínálatát is színesíthetik