Lezárult a 2024-es ötletértékelési szakasz

2024.08.01.hír
Túl vagyunk az ötletértékelés kihívásokkal teli hónapjain. A 2023-24-es ciklusban közel 700 ötletet adtak a budapestiek a közösségi költségvetés forrásának felhasználására. A Hivatal számára ez azt jelenti, hogy hétszáz egyedi esetben kellett mérlegelni, hogy az adott javaslat műszakilag és jogilag megvalósítható-e, belefér-e a költségkeretbe, és ha nem, vajon kisebb átalakítással megmenthető-e. Az ötletértékelési szakasz eredményéről minden ötletbeadót értesítettünk, illetve a honlapon is megjelenítettük a döntéssel kapcsolatos információkat.

A beadott ötletek értékelésében a Főpolgármesteri Hivatal szinte minden szakmai szervezeti egysége részt vesz évről évre, de hatalmas munkát tesznek bele a fővárosi cégek – különösképpen a BKK és a Budapest Közút – munkatársai is, nem beszélve azokról a jogászokról, akik a javaslatok jogszabályoknak való megfelelését vizsgálják. E munka nélkül a közösségi költségvetési program nem létezhetne, hiszen a megszavazott ötleteket az önkormányzatnak meg kell valósítania, így nagy a felelősség azokon, akik megvizsgálják, elbírálják ezeket.

A döntés az esetek jelentős részében egyáltalán nem olyan könnyű, mint ahogy elsőre elképzelnénk. Ahol szabályokat alkotunk, határokat húzunk, ott biztosan lesznek határesetek is. A teljesség igénye nélkül felsorolunk olyan helyzeteket, amelyek próbára teszik az értékelésbe bevont szereplőket.

  • Az idei évtől csak konkrét helyszínnel engedtük szavazólapra az általános, stratégiai célokhoz hasonlító ötleteket, például, hogy legyen több fa vagy több közvécé a városban. Az előző évek tapasztalatai alapján elmondható, hogy e változtatás nélkül előreláthatóan minden évben ezek közül kerülnének ki a nyertesek, hiszen ki ne akarna több fát vagy illemhelyet. Ha azonban a javaslat kellően innovatív, olyasmit kér, ami eddig nem volt Budapesten, akkor helyszín nélkül is befogadjuk, hiszen az ötlet maga az újszerű megoldás kipróbálása. De hol van a határ a megszokott és az új között?
  • Az ilyen újszerű megoldások bevezetésére a közösségi költségvetés nagyon jó eszköz, hiszen a lakossági igények alapján ráveszi az önkormányzatot, hogy új terepre merészkedjen, eltérjen a megszokott megoldásoktól. Ennek azonban megvan a kockázata is: járatlan úton lassabban tudunk csak haladni. A köztéri piszoárok létesítésére vonatkozó nyertes ötlet megvalósítása például évek óta húzódik, mert – a kerületekkel is egyeztetve – a szakemberek még nem találták meg a legmegfelelőbb, minden jogszabálynak és a meglévő műszaki adottságoknak megfelelő megoldást, helyszíneket. Az újszerű megoldásokra tett javaslatok tehát extra kihívás elé állítják a szakembereket már az ötletértékeléskor is: megvalósítható vagy nem?
  • Az értékelésben részt vevő szakemberek javaslatot tehetnek ötletek kisebb mértékű megváltoztatására, ha ez szükséges ahhoz, hogy megvalósítható legyen. Örök kérdés, hogy mennyire változtathatjuk meg az ötletet. Ha például valami megvalósítható, de nem a kért helyszínen, vajon áthelyezhetjük-e máshová vagy utasítsuk el?
  • Illeszkedik-e az ötlet a város stratégiáihoz? Különösen nehéz kérdés ez a közlekedéssel kapcsolatos ötleteknél. Budapestnek van elfogadott mobilitási, kerékpárhálózat-fejlesztési stratégiája, ugyanakkor az ötletbeadónak ezeket nyilvánvalóan nem kell ismernie. Így az értékelő szakemberek feladata annak mérlegelése, hogy a javaslat összhangban áll-e ezekkel.
  • Erre már van terv, de... a lakossági javaslatok nem állhatnak ellentétben meglévő, esetleg már engedélyt is kapott tervekkel, de ezeken kívül számtalan olyan terv, koncepció létezik, amelyre vagy nincs forrás, vagy amelyről még nem született döntés. Egyáltalán nem könnyű kérdés, hogy egy-egy ötlet illeszkedik-e ezekhez, fordítsuk-e erre a közösségi költségvetés szűkös forrását, ha esetleg van rá esély, hogy meg fog valósulni belátható időn belül más forrásból.
  • Mennyibe fog kerülni? A szavazólapra egy becsült árazással kerülnek ki az ötletek. Ha nyer, az önkormányzatnak ennyiből kell azt megvalósítania. A legtöbb műszaki beruházásnál ugyanakkor csak részletes tervek, közműfeltárások során számolható pontos költség. Valakinek mégis kell mondania egy számot...

A fentiek ízelítőt adnak abból a munkából, amit a hivatal az ötletbeadási szakasz lezárulása és a szavazólap meghirdetése között végez.

Az ötletértékelés eredményeként idén 462 ötlettel kapcsolatban született az a döntés, hogy az a közösségi költségvetésből nem valósítható meg. A szakmailag zöld lámpát kapott 231 ötletet átdolgoztuk úgy, hogy a megfogalmazás közérthető és a megvalósíthatóság szempontjából is helytálló legyen, illetve hasonló tartalmú vagy azonos helyre szóló ötleteket összevontunk. Ennek nyomán várhatóan 175 ötlet kerül szavazólapra.

A budapestiek által beadott ötleteket és az értékelés eredményét, elutasítás esetén annak indokát a honlapon az Ötletek menüben a Beadott ötletek alatt lehet megtalálni, míg a szavazólapra megírt projektek a Feldolgozott ötletek alatt találhatók. A kettő közt van átjárás, a beadott ötletről a szavazólapos verzióra, illetve onnan vissza is lehet navigálni.

Megosztás
Facebook logo