Miért nem látszanak a szavazatszámok?
2024.08.26.• hírA közösségi költéségvetési program a főváros egyik legnagyobb kísérlete arra, hogy miként tudja a budapestieket bevonni a fejlesztésekkel kapcsolatos döntésekbe. Az augusztus 21-én elindult szavazáson a budapestiek negyedszerre választhatják ki a számukra legkedvesebb ölteket. Az elmúlt évek szavazatai nyomán 51 ötlet megvalósítását kezdte meg – és részben fejezte is be – az önkormányzat.
A program indulása óta minden évben értékeljük a tapasztalatokat, és ez alapján különböző finomhangolásokat végzünk. Ennek eredménye például, hogy az idén kategóriánként már nem csak egy, hanem három szavazatot lehet leadni, illetve az oldalra a bejelentkezést is megkönnyítettük. Az egyes ötletekre leadott szavazatszám aktuális állásának megjelenítése örök téma, amely az idén is szóba került, hiszen többféle megoldással kapcsolatban is szereztünk már tapasztalatokat.
- 2022-ben nem volt látható a szavazás során a szavazatszámok állása, a szavazatok leadása után azonban megmutattuk azt.
- 2021-ben, majd 2023-ban újra folyamatosan láthatóvá tettük a szavazatszámok alakulását.
Mindez csak az online leadott szavazatokra igaz, mert a papír alapúakat a könyvtárakból csak a szavazási időszak után gyűjtöttük össze és számláltuk meg, így ez az adat a szavazás végéig nem volt ismert, ez azonban kis mennyiségénél fogva lényegesen nem befolyásolta a szavazás állását.
A szavazatszámok mutatása melletti legfőbb érv, hogy a szavazási időszak vége felé kialakuló verseny motiválja a nyerőben lévő vagy éppen kis különbséggel lemaradó ötletgazdákat vagy ezen ötletek támogatóit, hogy felpörgessék a kampányukat. Ezzel a program híre további emberekhez jut el. Ugyanekkor viszont az erősen lemaradó ötletgazdák elkönyvelik, hogy nincs reményük a nyerésre, így ők várhatóan abbahagyják a kampányolást. Összességében tehát nem mondható, hogy a verseny hatására több lesz a szavazó.
A visszajelzések arra is rámutattak, hogy már a szavazási időszak viszonylag korai fázisában sok szavazóban kialakul a hajlandóság a taktikai (nemcsak az ötletek tartalmát, hanem más tényezőket is figyelembe vevő) szavazásra, ők inkább nem “pazarolják” a szavazatukat olyan ötletekre, amelyek már érzékelhetően lemaradásban vannak. A tavalyi - szavazás utáni - kérdőívünket kitöltőknek a fele azt válaszolta, hogy egy szimpatikus ötlet helyett egy másikra szavazott, mert látta, hogy hány szavazatnál áll az ötlet.
Összefoglalva:
- Nem egyértelmű, hogy a szavazatszámok mutatása növeli a szavazók számát.
- A szavazatszámok mutatása mellett a nagyobb érdekérvényesítő szervezetek által támogatott, gyorsan sok szavazatot kapó ötletek vonzzák a taktikai szavazókat, amitől a kisebb kampánytámogatású, szervezeti támogatói háttérrel nem rendelkező javaslatok végképp lemaradnak.
- A lemaradó (vagy annak tűnő) ötletekre kevésbé szívesen szavaznak, mert a szavazók nem szeretnék “elpazarolni” a szavazatukat. A lemaradó ötletek beadói így valószínűleg csalódnak a közösségi költségvetésben.
- A szavazási időszak végén jelentős a szavazók száma, ám súlytalannak érezhetik a szavazatukat, ha azt látják, hogy a nagy különbségek miatt rövid idő alatt már úgysem lehet változtatni.
- A taktikai szavazások miatt végül nem kapunk világos képet arról, hogy igazából mely ötletek tetszenek a legjobban a budapestieknek.
Mérlegelve az előnyöket, hátrányokat, és a beérkezett visszajelzéseket is figyelembe véve úgy döntöttünk, hogy az idén a szavazás időtartama alatt nem lesz látható az egyes ötletekre beérkezett szavazatok száma, mivel azt szeretnénk, hogy a szavazókat minél kevesebb befolyásoló hatás érje a szavazás során. Véleményünk szerint ezzel tisztább végeredmény születhet, mivel mindenki az őszinte preferenciája alapján tud szavazni, így a programban a "közösség bölcsessége" érvényesül.
A helyzetet némiképpen kiegyensúlyozza az is, hogy minden kategóriában 3 szavazat áll rendelkezésre, így kevésbé kell óvatoskodni, spórolni ezekkel.
Az átláthatóság biztosítása érdekében, illetve azért, hogy az erősen kampányoló ötletgazdák mérhessék a munkájuk eredményét, utólag közzé fogjuk tenni az egyes ötletek szavazatszámának napi alakulását.
A szavazás az idén október 7-ig tart, utána lesz lehetőségünk levonni a tanulságát annak, hogy a szavazatszám nem mutatására hogyan reagáltak a város fejlesztésében aktív budapestiek.